Gebze Havalandırma

Havalandırma sistemleri gündelik hayatımızda oldukça önemli yere sahiptir. İşyerlerinde ve kurumsal alanlarda havanın kirliliğinin önlenmesi gerekmektedir. Gebze bölgesi yoğun üretim alanlarına ev yaptığı için Gebze havalandırma sistemleri fazla ihtiyaç görülen noktalardan biridir. Firmamız Arsel Havalandırma Gebze havalandırma ihtiyaçları haricinde Türkiye geneline destek sağlar. Firmamız alanında tecrübeli olması sebebiyle havalandırma sistemleri ihtiyaçlarını kolay şekilde çözmektedir.

Havalandırma Sistemleri Nedir?

Havalandırma sistemleri nedir sorusu çoğu işverenin ve insanın merak ettiği konulardan biridir. Havalandırma sistemleri ortamda kirlenen havayı yenilemeye yarayan sirkülasyon sağlayan sistemdir. Kirli havayı özel sistem sayesinde dışarı atarken temiz havayı ortama enjekte eder. Bu döngü sırasında istenilen alanda steril ve hijyenik ortam sağlanmış olunur. Kirli hava, zehirli gaz, kimyasal madde, tozlu hava, uçucu madde, çeşitli bakteriler, nem dengesi gibi sorunları havalandırma sistemleri sayesinde gidermek mümkündür. Havalandırma sisteminin eksik olması halinde ortamda kötü koku ve pis görünüm ortaya çıkar. Çalışan ve müşteri memnuniyetini zedeleyen bu durum makinelerin sağlığını da olumsuz yönde etkiler. Kirli ortamda bulunan iş makinelerinin ömrü havalandırma sistemi eksikliğinde kısalacaktır. Buda şirketler için ekstra maliyet ortaya çıkarmaktadır.

Havalandırma Sistemi Nerede Kullanılır?

Havalandırma sistemi kullanım alanları insan olan her bölgeyi kapsar. Kullanım alanı kısıtlı olmayan sistemler özellikle yoğun hava kirliliği yaşanan yerlerde birincil tercihtir. Bazı işyerlerinde hava kirlenme hızı oldukça fazladır. Yemekhane, restoran, kantin, kafe gibi alanlar yemek yapımı sırasında yoğun kokulara ve kirli havaya sahip olur. Bacalı havalandırma sistemleri sayesinde mutfak steril hale getirilir. Aynı şekilde müşterilerinde kaliteli hizmet alması için oldukça önemlidir. Otel, otopark, sinema salonu, tiyatro salonları, AVM, okul gibi yoğun insan bulunan yerlerde de havalandırma sistemi oldukça önemlidir. Asansör, marangoz, kalıphane, tabakhane, labaratuvar gibi ortamlarda ise durum daha ciddidir. Zehirli gaz salınımı fazla olan bölgelerde havalandırma sistemi insan hayatını etkileyecek sorunlar dahi yaratabilir. Havalandırma sistemleri evlerde ve konutlarda da kullanılabilir. Ayrıca havuz gibi alanlarda nem dengesini sağlamak için oldukça önemli sistemlerdir.

Havalandırma Çeşitleri Nelerdir?

Havalandırma sistemlerinin birçok çeşidi bulunmaktadır. Doğal havalandırma türünde rüzgar ve iklim şartlarına göre tasarım yapılır. Rüzgarın esme yönü ve çeşitli faktörler sayesinde doğal tasarruf sağlanır. Basınç ve çeşitli faktörlere göre yapılan sistem her alana uygun değildir. Doğal mekanik havalandırma sistemleri ise kendi içinde 2 gruba ayrılır. Mekanik emmeli doğal beslemeli türünde kirli hava mekanik şekilde dışarı salınır. Enerji olarak tasarruflu yöntemlerden biridir. İkinci türde mekanik beslenen doğal çıkışa sahip tür yer alır. Temiz hava girişi doğal yollar ile yapılırken kirli havanın dışarı salınımı mekanik yolla olur. Bu sistemlerin haricinde mutfaklarda kullanılan davlumbaz havalandırma sistemleri de yaygın şekilde kullanılır. Büyük alanlarda tercih edilen merkezi hava sistemleri yoğun insan bulunan alanlar için oldukça müsaittir. Alışveriş merkezleri gibi yerler merkezi havalandırma sistemlerine sahiptir. Lokal havalandırma sisteminde ise belli bölgenin havalandırma ihtiyacı giderilir. İsminden anlaşılacağı üzere bölgesel olarak hava yenilemesi yapılır.

Havalandırma Sistem Nasıl Çalışır?

Havalandırma sistemlerinin çalışma biçimi türüne ve kullanılan bölgeye göre değişkenlik gösterir. Bazı alanlarda nem dengesini sağlamak içinde kullanılır. Kapalı havuz gibi alanlarda nem ve sıcaklık dengesini sağlarken havanın yenilenme işlemi de tamamlanır. Normal alanlarda ise kirli ve zehirli gazlardan oluşan hava emilerek özel sistemle dışarı atılır. Dışarı atılırken temiz ve filtrelenmiş hijyenik hava ortama entegre edilir. Bu döngü ve dönüşüm sayesinde ortamda oksijen kalitesi korunur.

Havalandırma Sistemleri Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Havalandırma sistemleri seçimi yapılırken hangi amaca hizmet edeceği oldukça önemlidir. Kullanılan alana göre tercih yapmak önemlidir. Örnek vermek gerekirse ev havalandırma sistemlerinde kibar ve estetik sistemler kullanılır. Kaynak dumanı için kullanılan havalandırma sisteminde ise güçlü emiş sağlayan akrobatik havalandırma sistemleri tercih edilebilir. Alışveriş merkezlerinde ise merkezi havalandırma sistemi kullanılırken gıda sektöründe davlumbaz ve bacalı sistemler yaygın şekilde bulunur. Havalandırma sistemi seçimi yaparken çalıştığınız kurumdan destek almanız önemlidir. Arsel Havalandırma seçim ve kurulum aşamalarında sizlere yardımcı olacaktır.

Havalandırma Sistemlerinin Önemi

Havalandırma sistemleri kirli havanın ortamda bulunmasını engeller. Çalışan sağlığı için ve sterilizasyon açısından oldukça önemlidir. Hizmet sektöründe ise müşterilere sunulan hizmet kalitesini etkiler. Özellikle Covid hastalığından sonra havalandırma sistemleri oldukça önemli hale gelmiştir. Bulaşıcı hastalıkların yayılmasını engellemek için ve bakteri üretiminin önüne geçmek için olmazsa olmaz sistemlerdir.