Fabrika Havalandırma Sistemi Nedir?

     Havalandırma sistemleri her alanda önemli olmasına rağmen bazı bölgelerde birinci tercihtir. Özellikle yoğun gaz, koku ve hava kirliliği görülen durumlarda havalandırma işlemlerini ciddiye almak gerekir. Fabrika havalandırma işlemleri ciddiye alınması gereken noktalardan biridir. Çünkü fabrika içlerinde yüzlerce makine çalışmakta ve insan sayısı oldukça fazladır. Fazla sirkülasyon olması nedeniyle bulunan hava çabuk kirlenir. Kirli hava sadece insan solunumu ile karşımıza çıkmaz. Aynı zamanda güçlü fabrikasyon aletleri çeşitli kötü kokular ve hava yayar. Elektrikle, mazotla, benzinle veya kimyasallar ile çalışan makinelerin sağladığı kötü havanın yenilenmesi şarttır. Aksi halde çalışan insanlar için oldukça elverişsiz iş ortamı oluşur. Fabrika havalandırma ihtiyaçları için firmamız Arsel Havalandırma sayesinde kaliteli sistemlere sahip olabilirsiniz. Şirketimiz tecrübeli ve uzman kadrosu sayesinde istenilen her alana uygun havalandırma sistemlerini kurar. Oluşan kötü ve kirli hava bu sayede yenilenmiş olacaktır.

Fabrikalar yoğun kullanıma ev sahipliği yapan alanlardır. Bilindiği üzere imalat ve ihracat noktalarında fabrikalar sayesinde çeşitli üretimler meydana gelir. Fabrikalarda kullanılan makinelerin fazla olması nedeniyle hava kirliliği oldukça fazla şekilde karşımıza çıkar. Yapılan iş grubuna göre havanın kirlenme oranı değişmektedir. Bu nedenlerden dolayı fabrika havalandırma ihtiyacı bulunan temel yerlerin başında gelmektedir. Çalışan sağlığının korunması ve makinelerin uzun ömürlü olabilmesi için gerekli olan sorumluluklardan biridir. Sorumluluktan ziyade zorunluluk olarakta görülmesi gerekir. Çünkü günümüzde iş ve işçi sağlığı gibi denetimler devlet tarafından yapılmaktadır. Çalışan işçilerin sağlığını olumsuz yönde etkilememek için fabrika havalandırma sistemleri eksiksiz şekilde yapılmalıdır. Kalıp alma sektörleri, tekstil sektörü, endüstriyel sektör, matbaa alanları, tabakhane, yemekhane, elektronik üretim fabrikaları gibi her türlü alanda havalandırma sistemi ihtiyacı karşımıza çıkar. Kullanılan malzemelerin çeşitliliği ve özelliklerine göre havanın kirlenme oranı daha farklı şekilde karşımıza çıkar. Hızlı şekilde kirlenen hava sterilizasyon ve hijyen bakımından kötü sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle fabrika havalandırma sistemleri üst düzey malzemeler tercih edilerek kurulmalıdır. Şirketimiz Arsel Havalandırma bu noktada hassas şekilde yaklaşarak üst düzey malzeme tercihleri ile destek sağlar. Firmamız tarafından yapılan havalandırma sistemleri uzun yıllar boyunca ihtiyacınızı karşılayacak kalitededir.

Fabrika havalandırma ihtiyacının ortaya çıkmasının başka nedenleri de vardır. Özellikle bazı meslek gruplarında üretim sırasında zararlı gazlar ortaya çıkabilmektedir. Bu gazlar zarar vermesi nedeniyle bir hayli tehlikeli olarak görülür. Tehlikeli olarak sayılan zararlı gazlar insan sağlığını olumsuz yönde etkiler. Çalışan kişilerin akciğer, karaciğer ve solunum yolları gazlar nedeniyle zarar görebilmektedir. Bu nedenle fabrika havalandırma sistemleri kusursuz şekilde yapılmalıdır. Aynı durum kimyasal üretim yapan fabrikalar içinde geçerlidir. Bazı maddeler el ile temas edilmesi halinde insana zarar verebilir. Hatta zehirli kimyasallar göz ile temas sağlaması halinde çalışanları kör dahi edebilmektedir. Bu nedenle asla arka plana atılmadan ciddiye alınarak hareket edilmelidir. Şirketimiz Arsel Havalandırma yıllardır bulunan tecrübesi sayesinde her türlü havalandırma sistemi ihtiyacınızı ortadan kaldırır. Uzman ve deneyimli kadromuz sayesinde hızlı şekilde havalandırma sistemi sahibi olabilirsiniz.

     Fabrika havalandırma ihtiyaçlarının en önemli sebeplerinden birisi de sterilizasyondur. Steril ve hijyenik ortam oluşması için pis havanın değişmesi gerekir. İşçilerin, elemanların ve makinelerin sağlığı bu sayede daha uzun ömürlü olacaktır. Kötü hava teneffüs etmek bilindiği üzere çeşitli hastalıklara ve bakterilere sebebiyet verir. Ayrıca bakteri bulunan yer böceklenme veya sinek artışı da görülebilir. Hijyenik ve temiz ortamda iş yapmak çalışma verimini arttırmaktadır. Verimin haricinde insan sağlığı için iş güvenliği kapsamında zorunlu olan durumlardan biridir. Arsel havalandırma sayesinde istenilen her türlü sistem kısa sürede fabrikaya entegre edilir. Bu sayede fabrika havalandırma işlemleri başarıyla gerçekleştirilmiş olunur. Fabrika denilince akla yüzlerce sektör gelmesi nedeniyle oldukça fazla bulunan ihtiyaçlardan biridir. Gıda sektörü, elektronik sanayi, tekstil atölyeleri, otomotiv sektörü, inşaat sektörü, kimya sanayi, endüstriyel sanayi, plastik sanayi, mobilya sektörü gibi akla gelen her mecra fabrika oluşumuna sahiptir. Fabrikalarda baca sistemlerinin olmasının belli başlı sebepleri vardır. Yoğun atık ve gaz sebebiyle havalandırma sisteminin en fazla ihtiyaç duyulan mecralarından biridir. Fabrika atıklarının denize atılması halinde bile kirlilik ve mikrop sayısı fazla görülür. Bu nedenle insan sağlığı için fabrika havalandırma sistemleri oldukça mühimdir.

Fabrika Havalandırma Sistemi Önemi

Havalandırma sistemleri gündelik hayatımızın her alanında karşımıza çıkar. Havalandırma gereksiniminin sadece insan bulunan alanlardan ziyade her türlü mekan için geçerlidir. Canlı veya cansız varlıkların olması havalandırma ihtiyacını ortadan kaldırmaz. Özellikle üretim alanlarında ve fabrikalarda sanayi tipi havalandırma sistemleri karşımıza çıkar. Ev tipini nazaran çok daha geniş kapsamlı olan bu sistemler özellik bakımından efektif şekilde çalışmaktadır. Çeşitli borular ve filtreler sayesinde ortamda yer alan kirli havanın dışarı salınmasında yardımcı olur. Ayrıca dışarıdan içeriye aktarılan temiz havanın da belli bir filtreden geçerek içeri salınması görülmektedir. Sanayi tipi havalandırma sadece hava döngüsünü sağlamaz. Aynı zamanda isteğe bağlı olarak ortamdaki nem ve sıcaklık miktarının kontrol altına tutulmasına da olanak sağlamaktadır. Soğuk hava depoları, yemekhaneler, kapalı yüzme havuzları gibi alanlarda sıcaklık ve nem dengesinin önemi bir hayli fazladır. Bu alanların nem ve sıcaklık dengesi de sanayi tipi havalandırma sistemleri sayesinde sağlanmaktadır. Havalandırma sistemleri kirli havanın yenilenmesi ve insan sağlığı için oldukça önemlidir. Ortamda çalışan kişilerin ve gelen müşterilerin kötü havayı solumaması için zorunlu olarak bulunması gereken sistemlerden arasında yerini alır. Arsel Havalandırma sizlere her türlü sanayi tipi havalandırma hizmetini hızlı ve pratik şekilde kurarak teslim eder. Uzman kadromuz sayesinde önden fizibilite çalışması yapılır ve sanayi tipi havalandırma sistemleri kurulum aşamasına geçilir. Kurulum işlemleri tamamlanan sistemler son kontrolleri yapılarak işletmelere teslim edilir.

 Sanayi tipi havalandırma yapılırken birçok konuya dikkat edilmesi gerekir. En fazla dikkat edilmesi gereken konuların başında kullanılan ürünlerin veya malzemelerin kalitesi gelmektedir. Ürün kalitesinin üst düzey seçilmesi kullanım ömrünü uzatacaktır. Havalandırma sistemleri sürekli yapılan ve kolay kurulan sistemler değildir. Bu nedenle tek seferde en kaliteli şekilde kurulumu tamamlanmalıdır. Aksi halde ilerleyen süreçlerde sorunlar çıkarak çeşitli maddi zararlar meydana gelebilir. Bu nedenle uzun ömürlü olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Seçilen materyaller paslanmaz ve az deforme olan ürün gruplarından tercih edilmelidir. Çelik gibi sağlam malzemeler kullanılarak paslanma, delinme ve arıza gibi aksi durumların önüne geçmek mümkündür.